Restaurovaný Brandl a Palko jsou zpět na svých místech

Restaurovaný Brandl a Palko jsou zpět na svých místech v kostele svatého Jakuba

Vzácné barokní obrazy Stětí svatého Jakuba a Nejsvětější Trojice prošly v minulém roce náročnou opravou, po jejímž skončení se nyní vrátily na svá místa v oltáři kostela svatého Jakuba. Restaurátorské práce svěřila farnost akademickému malíři Romanu Ševčíkovi, který bude spolu s kolegy opravu prezentovat přímo na místě, a to v neděli 26. února od 10:30. V tento den budou také obrazy požehnány kutnohorským arciděkanem P. Vladislavem Brokešem. Události bude od 9:00 předcházet slavení mše svaté, na kterou je veřejnost rovněž srdečně zvána.

Autory obou obrazů jsou jedni z nejvěhlasnějších mistrů barokní malby. Zatímco Nejsvětější Trojici maloval Petr Brandl již z posledních sil (v roce 1734, tedy krátce před svou smrtí) a obraz nedosahuje úrovně jeho vrcholné tvorby, Stětí svatého Jakuba  vznikalo pod rukama Františka Palka v jeho špičkové formě (dokončil ho v roce 1762) a jedná se o mistrovský kus. Mistrovství ovšem vyžadovala i restaurátorská práce. Oba obrazy byly naposledy opravovány kolem poloviny 20. století; bohužel se na nich negativně podepsaly kromě zubu času i samotné tehdejší zásahy, zejména v případě Brandlova díla. To se nacházelo dokonce v havarijním stavu. Podrobnosti a zajímavosti z průběhu restaurování prozradí Roman Ševčík právě při příležitosti požehnání obrazů.

Instalací obrazů zpět do svatojakubského oltáře se uzavírá velký projekt Obnovy kostela svatého Jakuba, který začal v roce 2019. V jeho rámci byl obnoven vnější plášť a statika kostela, nástěnné malby a sochy v interiéru. Obnova obrazů je tedy třešinkou na dortu všech těchto prací, které byly financovány z Integrovaného regionálního operačního programu.  Kostel je nyní přístupný veřejnosti celoročně: v zimních měsících od pátku do neděle, v sezóně přibudou i další dny v týdnu.

Scroll to top