Obnova věžních hodin na Gruntě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě svým dvouvěžím dominuje malebné krajině na samé hranici kutnohorska a kolínska. Severní věž kostela byla do doby výstavby v letech 1905 - 1909 osazena hodinovým strojem a třemi ciferníky. Hodinářské dílo pocházející z dílny mistra Karla Adamce z Čáslavi bylo před několika lety odcizeno a ručičky ciferníků se na delší dobu zastavily.

V letošním roce díky štědrosti rodiny Zichovy proběhlo restaurování dvou ciferníků obrácených směrem k obci. Osazen byl také nový elektronický hodinový stroj, dodaný firmou pana Šmerdy z Hodkovic na Mohelkou, který celou akci realizoval. Restaurování historických ciferníků včetně ručiček, převodů a obnovy zlacení proběhlo za odborného dohledu restaurátora obecných kovů, pana Jaroslava Rezlera z Kutné Hory.

 

Scroll to top