Warning: Use of undefined constant TEMPLATEPATH - assumed 'TEMPLATEPATH' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/188691/virtual/www/subdom/puvodni/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/sitepress.class.php on line 4061

Warning: Use of undefined constant TEMPLATEPATH - assumed 'TEMPLATEPATH' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/188691/virtual/www/subdom/puvodni/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/sitepress.class.php on line 4062
 Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora » Blog Archive » Svátost manželství

Svátost manželství

13.05.2012 od kg

Bůh ustanovil svátost manželství jako projev své lásky k člověku. Posvěcuje vztah muže a ženy do takové plnosti, „že už nejsou dva, ale jedno tělo a jedna duše.“ (Mt 19,6)

Působením svátostné milosti dochází mezi oběma k nerozlučitelnému spojení. To je obrazem neodvolatelné věrnosti a lásky Boha k člověku. V svátosti manželství se dostává novomanželům tolik Boží pomoci, kolik jí budou potřebovat, aby spolu zůstali věrně v radosti i bolesti po celý život a aby oba byli schopni společně nést povinnosti v manželství a rodině.

Co je to svátost manželství?

Svátost manželství je spojení muže a ženy v Bohu, protože Bůh je Láska; je to odevzdání svého života druhé osobě z lásky k ní a přijetí plné odpovědnosti za její život; je to zakotvení manželského a rodinného života v Bohu, aby On byl ve všem.

Manželství je celoživotní svazek mezi mužem a ženou určený k vzájemné pomoci a dobru dětí, který mezi dvěma pokřtěnými povýšil Kristus na svátost. V případě zájmu o svatbu v kostele je třeba se s tímto pohledem na obsah a účel manželství ztotožnit.

Podmínky uzavření sňatku v chrámu sv. Barbory a dalších kostelích ve farnosti

V chrámu sv. Barbory a dalších vysvěcených kostelích v kutnohorské farnosti probíhají pouze církevní svatební obřady. Základní podmínkou k uzavření církevního sňatku je to, že alespoň jeden ze snoubenců je pokřtěný katolík. Jsou-li manželé oddáni civilně a touží po svátostném manželství, mohou požádat o tzv. konvalidaci. Bližší vysvětlení podmínek konání církevního svatebního obřadu podá arciděkan P. Jan Uhlíř.

Rezervace data svatby je nutná alespoň v tříměsíčním předstihu, předpokládá volný termín a souhlas arciděkana, P. Jana Uhlíře. V případě zájmu ho neváhejte ho oslovit telefonicky nebo e-mailem.

Podmínky uzavření sňatku v kapli Božího těla

V kapli Božího těla může proběhnout civilní nebo církevní svatební obřad. Rezervace data svatby je nutná minimálně v půlročním předstihu, předpokládá volný termín. Obraťte se na sekretariát farnosti, Mgr. Jaroslava Boušku.

 

Publikováno v Svátosti a jiné obřady | % Komentářů »